Oprava Vranovské přehrady prý turistický ruch neohrozí

2. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

most přehrada Vranov

Komplikovanější cesta mezi pláží, městečkem a vyhledávaným zámkem díky opravám Vranovské přehrady podle odhadu podnikatelů či starosty Vranova nad Dyjí Lubomíra Vedry nadcházející sezonu příliš neovlivní. Píše o tom Břeclavský deník.

Hned za uzavřenou hrází směrem k pláži stojí restaurace Přehrada. Její šéf Antonín Prček se na sezonu chystá bez obav. „Otevřeno mít budeme. Chodí k nám totiž na jídlo hlavně lidé z pláže, takže opravy na nás vliv mít nebudou. Ostatně si myslím, že to pro návštěvníky bude spíš zajímavá podívaná než nějaká komplikace. Na rozebraný vrchol hráze budou mít pěkný výhled,“ řekl Prček. Obavy nemá ani o zájem o ubytování, které podnik také nabízí. „Rezervace už chodí. Je jich možná o něco méně než loni, ale ještě je poměrně brzy,“ doplnil Prček.

S klidem se na sezonu chystají i v největším kempu na pláži přehrady. „Uzavřenou hráz vidím zatím zcela neutrálně, dovolenou kvůli ní lidé rozhodně neruší a objednávek nám nijak neubývá. Tak velkých oprav ostatně mnoho není, tak se na práce na hrázi možná budou lidé i jezdit dívat,“ míní šéf společnosti Camp Pláž Pavel Svoboda.

Vcelku klidní i jsou podnikatelé přímo ve Vranově. „Myslím si, že z pláže do Vranova budou lidé jezdit dál, už kvůli zdejšímu zámku. Důchodci nebo matky s dětmi možná na druhé straně spíš zůstanou v městečku. Celkově neočekávám velký vliv na počet rekreantů,“ uvedl majitel vranovského Country Saloonu Jaroslav Doubek.

Část návštěvníků pláž ani nevyhledává. „K nám jezdí spíš zájemci o výlety do Podyjí. Zájem je od ledna velký, na rezervace letošní změny vliv nemají,“ sdělila Jana Vrbová z penzionu Jelen.

V samotném Vranově si někteří návštěvníci podrobnosti o opravách zjišťují přímo na radnici. „Lidé volají a ptají se. Nic to ale nemění na tom, že o Vranov je zájem, že rekreace je na vzestupu, a podnikatelé hlásí, že rezervací na sezonu mají hodně,“ informoval starosta Lubomír Vedra. Zauvažoval přitom o tom, zda Povodí Moravy nemohlo posečkat s uzavřením hráze. „Mám za to, že ji uzavřeli velmi brzy a práce jsou snad až příliš rozsáhlé,“ dodal.

Rekonstrukce hráze potrvá dva roky. „Práce začaly v říjnu a potrvají do jara 2019. Dotknou se tak jen dvou hlavních sezon. Máme za sebou již odstranění vozovky a chystáme demontáž mostu. Rekonstrukce koruny hráze a přemostění přelivů přijde na řadu příští rok,“ přiblížil termíny a postup prací mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zdroj: Břeclavský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla