Oprava přehrady Karolinka přijde na sto milionů korun

Aktualizováno 26. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

DSCN1864 peníze ve vodě

Hráz přehrady Karolinka musí čtvrt století po zprovoznění projít rozsáhlou opravou. Ta by měla přijít podle informací Lidových novin na více než sto milionů korun.

Při pravidelných kontrolách nádrže vodohospodáři zjistili, že tělesem sypané hráze prosakuje voda. Základní zabezpečení už zajistili, nutná je však rozsáhlejší oprava. Povodí Moravy, které přehradu spravuje, už začalo hledat firmu, která tak náročnou práci dokáže. Mluvčí podniku Veronika Slámová uvedla, že stavba by mohla začít v únoru, s jejím dokončením vodohospodáři počítají v červnu o rok později. Výsledkem rekonstrukce bude zabránění průsakům a přebudování vodního díla tak, aby splňovalo současné normy.„Ty stanovují, že dílo musí být bezpečné na převedení desetitisícileté povodně,“ uvedla mluvčí. Výslednou sumu za rekonstrukci určí až výběrové řízení, od něhož se bude odvíjet i zahájení prací.

Kvůli rekonstrukci hráze vodohospodáři nebudou zřejmě přehradu celou vypouštět. Už proto, že zásobuje Vsetínsko pitnou vodou. Nicméně i tak musejí její hladinu snížit oproti současnému stavu o asi 8,5 metru. Pro srovnání: koruna hráze je 35 metrů nade dnem.

Rozsáhlou rekonstrukcí hráze prochází v těchto měsících také Plumlovská přehrada. Ta je ovšem celá vypuštěná a k opravě dochází téměř osmdesát let po napuštění nádrže. Generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík připomíná, že v Plumlově jde zatím o největší zásah svého druhu na Moravě, který by mohl být příkladem pro další přehrady.

Zdroj: regionální mutace Lidové noviny – Morava

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace