Oprava kružberské přehrady je u konce

22. prosince 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

opravy-kruzberk-img_1275_-_kopie

Letos na Silvestra mají skončit dopravní komplikace spojené s rekonstrukcí koruny hráze kružberské přehrady, která začala v červenci 2015. Informuje o tom Opavský a hlučínský deník.

Stavební práce si vyžádaly uzavření silnice přes korunu hráze a to nejcitelněji postihlo řidiče cestující ze Svatoňovic do Kerhartic. Objížďka vedla po silnici z Hořejších Kunčic do Nových Lublic a Kružberka, dále směrem na Melč ze Starých Těchanovic do Svatoňovic a zpět na silnici II/442. Týkala se i regionální cyklotrasy. Kompletní rekonstrukcí prošla koruna hráze a její návodní líc, jehož betonový povrch byl povětrnostními podmínkami a kolísající vodou v nádrži vážně poškozený.

„Přehradní hráz nebyla od svého vzniku opravována a šedesát let se negativně projevilo na jejím stavu. Oprava byla z hlediska zachování funkčnosti přehrady už nutná,“ konstatuje obchodní ředitel Povodí Odry Čestmír Vlček.

Provoz přehrady nebyl po dobu rekonstrukce omezen. V rámci stavebních prací byly odbourány a nově vybudovány komunikace, chodníkové konzoly a mosty přes přeliv. Úpravou prošel též stávající systém odvodnění koruny hráze a s doplněním hydroizolace. Parametry a vzhled koruny zůstaly zachovány a dosavadní dlážděný povrch komunikace byl vyměněn za asfaltový. Celkové náklady na tuto stavební akci představují 80 milionů korun a z vlastních zdrojů je hradilo Povodí Odry. Zhotovitel stavby musel celou dobu stavebních prací zachovat funkčnost a bezpečnost přehrady, včetně ochrany vody před znečištěním.

Po rekonstrukci bude kružberská přehrada, známá i z dřívějšího televizního seriálu Velké sedlo, dál plnit své poslání. Vzhledem k tomu, že oblast je ekologicky druhá nejčistší v republice, bude dál sloužit jen jako zdroj pitné vody bez přímého rekreačního využití.

Zdroj: Opavský a hlučínský deník, foto (opravy Kružberk) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace