Oprava Jantarové cesty jde do finále

23. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

IMG_0389

Pouhé metry zbývají k dokončení opravy Jantarové cesty, jejíž opravu zahájila Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos včervenci. Informoval o tom dnes mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Cesta byla podle mluvčího opravena tradičním způsobem –štětováním – který se v Krkonoších používá po staletí. Tato cesta je součástí historické Slezské stezky, která spojovala Čechy a Slezsko.„Jsem rád, že se opravu podařilo stihnout. Cesta leží na hřebenech hor a práci mohlo zkomplikovat brzké podzimní sněžení. Naštěstí se tak nestalo. Navíc cestáři odváděli kvalitní a přesto rychlou práci, a to v klimatických podmínkách, které nejsou vůbec jednoduché,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Oprava Jantarové cesty je součástí projektu Rekonstrukce turistických chodníků ve východních Krkonoších, spolufinancovaného na české straně z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Jedná se o cca 500 metrů dlouhý úsek cesty, která byla již v zoufalém technickém stavu a která byla opravena tradiční technikou, užívanou v Krkonoších po staletí, zvanou štětování. Výběrové řízení vyhrála s cenou 1,991 milionu korun kamenická firma Tomáš Drábek z Horního Maršova. „Na námi opravovaný úsek navázali s pracemi kolegové na polské straně a i jejich úsek by s největší pravděpodobností měl být opraven v nejbližších dnech,“ podotýká Drahný.

Jantarová cesta je jedním z úseků Slezské cesty. Je ohraničena Luční boudou a Karpaczem. Její název pochází z roku 1997, kdy byla otevřena jako hraniční přechod pro pěší. Samotná Slezská cesta existuje již od IX. století a byla důležitou krkonošskou spojnicí z Čech do Polska. Odpojovala se od Kladské stezky a pokračovala přes Hostinné, Vrchlabí, Výrovku k Hamplově boudě a do Karpacze.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace