Opět bobři – tentokrát ničí hráze jihomoravských rybníků

3. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jihomoravští rybníkáři skončili s výlovy rybníků a začínají opravovat jejich hráze provrtané od bobrů. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu Brno, podle kterého způsobují bobři největší potíže na Pohořelicku.

Náklady na opravy jsou sice jen v řádu desítek tisíc korun, ale stále se opakují. Stát přitom nevyplácí náhrady škod, které bobr způsobí na vodních dílech, postěžoval si ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

„Některé hráze máme děravé jako ementál. Opravy jsou na bedrech rybníkářů a budeme se do nich muset pustit neprodleně teď po skončení výlovu, protože skutečně hrozí ohrožení těchto vodních děl,“ tvrdí Osička a pokračuje:„Musíme ty hráze vyspravit, ale bohužel je to zase jen dočasná záležitost, protože se neřeší příčina, tedy že bobra nesmíme zastřelit, nemůžeme proti němu zasáhnout.“Bobr je chráněný živočich a nesmí se střílet. Zároveň ale stát způsobené škody neuhradí.„Pokud se tato věc nezmění, tak budeme neustále hráze opravovat, látat jak děravé kalhoty, a náklady, které jsou s tím spojené, budou pořád narůstat,“ říká Osička a uzavírá:„To nejde dělat jednoduchou metodou, hráze mají své jílovité jádro, takže ty repase jsou potom skutečně velkého rozsahu. Nelze látat jenom jednu jedinou díru, ale musí se udělat i to okolí,“ konstatoval ředitel.

Zdroj: www.rozhlas.cz, foto: Povodí Moravy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka