Opatření ochrání největší sídliště Písku

13. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

bariéry protipovodně

Město Písek chystá ve spolupráci s Povodím Vltavy vybudování protipovodňových opatření, která mají ochránit největší písecké sídliště Portyč. Píše o tom Písecký deník s tím, že opatření budou stát přes 50 milionů.

Ochrana by měla být vybudována na levém břehu řeky Otavy a vést až k ústí potoka Jiher. Většina peněz půjde z dotací. „Ministerstvo zemědělství zařadilo stavbu do seznamu akcí podpořených z dotačního programu, a to částkou třiceti milionů korun,“ poznamenal Petr Jelínek z odboru investic a rozvoje MÚ Písek. Povodí Vltavy by mělo jako žadatel o dotaci celou stavbu administrovat a bude se podílet náklady v předpokládané výši 1,1 milionu korun. Zbytek by měl jít z městské kasy. O jak vysokou částku půjde, se ukáže až po vysoutěžení dodavatele.

Část, kterou by mělo platit město Písek, se podle rozpočtového předpokladu pohybuje kolem 22 milionů korun. „Po konzultacích s Povodím Vltavy lze na základě zkušeností se stavbami podobného charakteru předpokládat, že soutěží se cena výrazně sníží, a to na částku pohybující se do 40 milionů korun bez DPH. V tom případě by se náklady města snížily na maximálně deset milionů korun,“ vysvětlil místostarosta Písku Josef Knot. Z částky se navíc podle jeho slov odečte přibližně milion korun, který město zaplatilo za projektovou dokumentaci při přípravě akce a dle dohody ho zaplatí Povodí Vltavy.

Projekt na protipovodňová opatření budou řešit písečtí zastupitelé, a to na svém jednání ve čtvrtek 19. ledna. Pokud záměr schválí, připraví Povodí Vltavy výběrové řízení, které by se mělo uskutečnit v květnu nebo červnu. Ještě letos v létě by se pak mohlo začít se stavbou.

Písecký deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině