Olšany na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů

Aktualizováno 30. listopadu 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

kanal2

V Olšanech na Vyškovsku mají novou kanalizaci téměř za 48 milionů korun, řekla novinářům starostka obce Dana Křížová (ČSSD). Zhruba 30 milionů pokryly dotace, zbytek uhradila obec podle starostky z vlastních zdrojů částečně krytých jedenáctimilionovým úvěrem od České spořitelny.

Olšany ročně hospodaří s rozpočtem okolo osmi milionů korun, obec má bezmála 600 obyvatel.

Stavba začala loni na podzim a trvala rok. „Vytvořili jsme asi 5,9 kilometru kanalizace, která obsahuje jednak stoky, ale i dlouhý přivaděč, kterým jsme se napojili na čističku odpadních vod v Habrovanech,“ uvedla Křížová.

Podle ní stavbu doprovázely problémy. Vznikaly kvůli skalním podložím, která se objevovala skoro na všech stokách. „Přínosné bylo, že jsme mohli vzniklý odpad z výkopů vozit na skládku v lomu pod obcí. Navíc jsme se domluvili, že můžeme skladovat materiál v areálu farmy Bolka Polívky,“ informovala Křížová.

V čase stavby si podle ní obyvatelé „užili“ zvýšené prašnosti a různých omezení v dopravě, ale na kanalizaci se napojí většina z nich. Starostka dodala, že radnice opravila také rozbité silnice. „Obec je tedy stejně malebná, jako byla před začátkem výstavby kanalizace,“ doplnila starostka.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Vodovody a kanalizace