Olomoučtí vědci prozkoumají nanotechnologie při čištění vody

13. února 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

povoden-vysoka-hladina2

Olomoučtí vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) se v těchto dnech zapojili do velkého evropského projektu, který se zaměří na využití nanomateriálů v technologickém čištění vody. Oznámil to Radek Palaščák z olomoucké univerzity.

Na projektu s celkovou dotací 300 milionů korun se podílí 28 pracovišť. Odborníci mimo jiné reagují na rostoucí poptávku po obdobných technologiích. Problém znečištěných vod je totiž stále palčivější, spotřeba tekutiny naopak dramaticky roste.

Jedním z cílů projektu je ověřit v Česku vyvíjené nanotechnologie v jiném prostředí. „Smyslem projektu je ale především ukázat v mnoha evropských státech, jak účinně naše technologie fungují,“ uvedl Pavel Tuček z RCPTM. Právě olomoucké centrum sehraje v projektu klíčovou úlohu spolu s Centrem pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci. Budou totiž zodpovídat za vývoj nanomateriálů a jejich využití ve vybraných lokalitách. Nanomateriály jsou objekty hmoty o velikosti 100 až 1000krát menší, než je průměr lidského vlasu. Díky svému malému rozměru jsou velmi reaktivní.

Vědci z RCPTM již v minulosti navrhli a patentovali technologii výroby a aplikace nanočástic železa, které se dnes běžně používají při čištění kontaminovaných podzemních vod. Nedávno olomoučtí výzkumníci vyvinuli technologie umožňující ekologicky šetrné odstranění sinic, vysoce toxického arsenu nebo těžkých kovů ze znečistěných vod a půd. Řada těchto technologií se pilotně již testuje na reálných lokalitách v rámci národního Centra kompetence podpořeného Technologickou agenturou České republiky, celková dotace na projekt činí 300 milionů korun.

Osmiletého projektu, který pracovníci RCPTM koordinují, se účastní také šest průmyslových partnerů. Měl by zásadně přispět k využívání nových biotechnologií a nanotechnologií na evropských a světových trzích.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě