Olomoucké arcibiskupství chystá opravy rybníků v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Aktualizováno 29. března 2017 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

krome

Olomoucké arcibiskupství chystá opravy kroměřížského zámku a Podzámecké zahrady. Hodnota projektu se pohybuje kolem 240 milionů korun, v těchto dnech se podává žádost o evropskou dotaci. ČTK to řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Na zámku by se měl opravovat Sněmovní sál či střechy, v zahradě vodní systém nebo Pompejská kolonáda.

V samotné Podzámecké zahradě by se měla obnovovat zeleň a čistit i modernizovat vodní systém. „Pokud by nefungoval, zásadně bychom zahradu ohrozili. Obnova by měla být komplexní – zpevnění břehů, odbahnění rybníků i obnova veškerých technických součástí vodního díla,“ uvedl kastelán zámku Martin Krčma. Návštěvníky potěší i obnova Pompejské kolonády z poloviny 19. století.

„Její stav se vlivem vandalismu každým rokem zhoršuje. Součástí Pompejské kolonády je i kašna, kterou bychom rádi obnovili. Záměr zahrnuje i úpravu okolí kolonády, abychom její obraz vrátili do její historické podoby,“ řekl Krčma. Dodal, že obnova všech drobných staveb v zahradě součástí projektu není, budou se opravovat postupně.

Zdroj: ČTK, zámek v Kroměříži s Podzámeckou zahradou, foto: wikimedia commons, Radek Janoštík

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství