Olomouc má stále stovky olověných vodovodů

Aktualizováno 5. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1800. Tolika nezdravými olověnými přípojkami v Olomouci teče lidem pitná voda do vodovodních kohoutků. Uvedl to Olomoucký deník.

Vlastníci domů přitom mají možnost získat na jejich výměnu dotaci, a to až ve výši 20 tisíc korun na jeden byt. Lhůta pro doručení žádosti skončí 17. února, kdy musejí být veškeré podklady na ministerstvu pro místní rozvoj.

„V rozvodných řadech města Olomouce se olověné potrubí nevyskytuje. Je to problém přípojek a vnitřních rozvodů, za jejichž obnovu je zodpovědný vlastník přípojky či vlastník nemovitosti. Na území města Olomouce je podle údajů z loňského roku zhruba 1800 olověných přípojek,“ upozornila v Deníku mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Podle odborníků jsou však v Olomouci a dalších městech Olomouckého kraje desítky činžovních i rodinných domů, jejichž obyvatelé pijí vodu, která teče škodlivými rozvody. V Olomouci je například na Masarykově třídě a v jejím okolí řada činžovních domů s nezdravými trubkami ve zdivu, uvedl Martin Halata ze Zdravotního ústavu v Olomouci.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace