Okolí Baťova kanálu ozdobí sochy

15. února 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Baťův kanál - loď amos

Okolí Baťova kanálu bude přitažlivější. Jak totiž informoval server idobryden.cz, zřejmě již na začíátku plavební sezóny ozdobí jeho břehy originální dřevěné sochy.

„Podél vodní cesty vyroste šestice unikátních dřevěných plastik ve velikostech 70 centimetrů až dva metry, které poslouží k propagaci celého regionu. Projekt vznikl ve spolupráci se státním podnikem Povodí Moravy a náklady 400 tisíc korun uhradí program Leader ČR prostřednictvím Místní akční skupiny Strážnicko,“ sdělila Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy. „Plastiky vyrostou na pravém břehu v úseku mezi plavebními komorami Strážnice II. a Petrov a budou sloužit k propagaci místního regionu.“

Poblíž plavební komory Strážnice II. turistům pokyne „patron vodáků“ a za mlýnem „vodnice“, která doplní smutného vodníka u přístavu. „U hospodářského mostu ve Strážnici v její místní části Staré Město zase půjde „babka s nůší“ na strážnické louky sbírat bylinky. Okolí čistírny odpadních vod zkrášlí „čistítek“, ale také „bobr“. V Petrově u hospodářského mostu pak bude stát „chlapec od koní, který zde rybaří“. Všechny sochy mají své místo na pozemcích, s nimiž má právo hospodařit Povodí Moravy,“ říká Pavel Cenek, ředitel závodu Střední Morava.

Za nápadem osázet břehy sochami stojí sdružení řezbářů GAUČ, které se zavázalo pečovat o sochy nejméně po dobu nadcházejících pěti let. „Sdružení řezbářů, pocházejících z okolí Strážnice, vznikalo z pravidelných setkávání u řezbáře Františka Gajdy. Za datum oficiálního vzniku sdružení lze považovat 20. prosinec 2003, kdy se všichni zúčastnili první společné výstavy v Blatnici pod Sv. Antonínkem. Už název, tedy zkratka tvořená ze slov Gajdovi učedníci, napovídá o vztahu všech členů k tomuto osobitému lidovému tvůrci,“ upřesnil Martin Zábrana, vedousí středomoravského úseku Povodí Moravy.

Zdroj: www.idobryden.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace