Odtěžení přehrady Olešné se zřejmě protáhne

14. července 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sucho - Olešná listopad 2015 - Povodí Odry - IMGP2708

Zahájení těžby přehrady Olešná se zřejmě o několik týdnů opozdí. Jak totiž informovala Česká televize, státní podnik Povodí Odry, který nádrž spravuje, bude muset se zástupci města a dodavatelem ještě zajistit cesty, po kterých budou moci jezdit těžká nákladní auta.

Podle odhadů by jich městem mělo denně projíždět zhruba 300. Jedním z důvodů oddálení začátku těžby je podle dodavatele i probíhající turistická sezóna. Přehradu Olešná čeká přitom odtěžení nahromaděných sedimentů poprvé od vzniku na počátku 60. let minulého století. Zahájení v průběhu srpna je ale zřejmě v ohrožení.

Odstraněním nánosů z přehrady by mělo zlepšit kvalitu vody. Vytěžením nádrže se zvýší její hladina. A voda tak bude chladnější a méně náchylnější k výskytu řas a sinic. V průběhu zhruba půl roku by měla dodavatelská firma vytěžit přes 180 tisíc kubíků hlíny, která pak bude použita například na důlní odvaly. Výsledkem těžby by měla být hezčí a kvalitnější turistická oblast. Zatím ale není jasné, kudy budou nákladní auta nánosy bahna odvážet.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto (přehrada Olešná) Povodí Odry

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla