Odškodnění kvůli špatné vodě v Praze 6 už chce 2166 obyvatel

Aktualizováno 3. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zájemců o odškodnění přibývá. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) dosud obdržely už 2166 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě v Praze 6, 299 jich bylo odesláno pojišťovně k vyřízení. ČTK to sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Pojišťovna na odškodném vyplatila již 800.000 korun. Žádosti o odškodnění ze strany firem PVK ještě neobdržela.

Do vodovodu v Praze 6 se dostaly bakterie, které lidem způsobily žaludeční a střevní potíže. Bez pitné vody bylo několik dní 32.000 lidí.

Lidé, kteří žádají o pětitisícové odškodnění, musí předložit několik dokumentů. „Uznáváme lékařskou zprávu s datem ošetření od 23. do 29. května, tedy po dobu hygienické závady, a nebo výpis ze zdravotní karty od praktického lékaře. Pokud mají lidé účtenku z lékárny, proplatí pojišťovna navíc i léky nebo případně regulační poplatky,“ řekl ČTK Mrázek.

Kooperativa pojišťovna, u které je PVK pojištěna, vyčlenila na řešení problému tým likvidátorů. „V tuto chvíli jsme poškozeným vyplatili již téměř 800.000 korun. Uzavřeli jsme již přes 150 případů. Každý den přibývá asi 60 škod, které se snažíme rychle vyřídit,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. Odmítnout prý pojišťovna zatím nemusela žádného ze žadatelů.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 60 tzv. voznicemi s pitnou vodou. Praha 6 vozila pitnou vodu do škol a domů seniorů a poté ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Zdroj: ĆTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace