Odpůrci přehrady na Berounce chtějí, aby stavbu odmítla vláda

21. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

berounka-vyhled-krasov

Odpůrci přehrady na Berounce chtějí, aby tuto stavbu odmítla vláda, což by považovali za dostatečnou záruku toho, že se neuskuteční. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že dvě petice proti přehradě podepsalo téměř 10.700 lidí.

„Petiční výbor tedy vyzve vládu, aby se peticí zabývala a vydala ve vhodné formě usnesení o nepřípustnosti výstavby přehrady na Berounce,“ sdělil dnes ČTK zmocněnec petičního výboru Petr Kučera. Povodí Vltavy nechalo zpracovat studii na suchou nádrž, její vybudování ale zatím není v plánu. Chránila by majetek obcí na dolním toku Berounky. Proti stavbě jsou ale starostové z horního toku Berounky. Podle nich by se zastavil rozvoj regionu. Proti přehradě je i Středočeský kraj, který hledá jiné způsoby protipovodňové ochrany, zpracovává studii menších opatření, která by zajistila zadržování vody v krajině.

Studie zadaná Povodím Vltavy měla prověřit možnosti ochrany a také ukázala, co je pro obce nepřijatelné, v tomto případě šlo například o vysídlení některých nemovitostí a vystěhování asi 80 obyvatel. Výstavbu přehrady by případně v budoucnosti musela projednat vláda a další správní orgány, Povodí Vltavy o jejím uskutečnění nerozhoduje.

Náklady na stavbu přehrady by mohly být asi pět miliard korun. Podle studie, kterou nechalo zpracovat Povodí Vltavy, by ochránila zhruba 3300 obyvatel a majetek v hodnotě 30 miliard korun. Rozloha nádrže by byla mezi 979 a 1006 hektary.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (Berounka) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině