Odlišnosti plateb za poskytování vody ve víceúčelových stavbách

7. února 2018 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

pípa,kohoutek - IMG_1914

Právní poradenství v souvislosti s poplatky za vodu tentokrát poskytl pro server obecniportal.cz. Jiří Skuhra na téma odlišností mezi bytovými a nebytovými prostorami.

Dotaz:

V domě máme 8 bytů a 3 nebytové prostory. Měli by nebytové prostory platit nějakou další položku ohledně vody, nebo to mají stejně?

Odpověď:

Vodné a stočné pro byty a „nebyty“ ve víceúčelových domech se stanovuje v zásadě shodně pro oba typy užívání prostor v domě. Nebytové prostory však navíc jsou postihovány poplatky za „srážkové vody“ (zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích) a dále, odběr teplé vody může být podroben odlišným pravidlům pro oceňování poskytování teplé vody na základě odborného posouzení podle způsobu odběru a rozsahu využívání teplé vody (§ 4 odst. 3 vyhlášky č. 269/2015 Sb. s odkazem na přílohu č. 1 , část B této vyhlášky).

Platbě za odvádění srážkových vod podléhají objekty, jsou-li napojeny na kanalizaci nebo srážková voda z nich prokazatelně odtéká jako povrchová do kanalizace. Platbě nepodléhají(jsou osvobozeny  od povinnosti platit za odvádění srážkových vod) stavby, spojené se zemí pevným základem, určené pro bydlení (rodinné domy, bytové domy). Nebytové prostoryv těchto stavbách od plateb osvobozeny nejsou. Způsob účtování plateb je stanoven výkladem ministerstva zemědělství, které je gestorem zákona o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu.

Pro tři varianty výpočtu úhrad za teplou vodu je významná odlišnost stanovení úhrady za poskytování teplé vody do nebytového prostoru. Výpočet základní složky nákladů u nebytového prostoru je obecně pravidly stanoven odlišně od bytů, jako dispozitivní právní norma (příloha č. 1 vyhlášky č. 269/2015 Sb., část B), protože nespecifikuje jednoznačně jeden z parametrů výpočtu – ekvivalent hodnoty podlahové plochy pro daný účel. Základní složka nákladů, vypočtená z podlahové plochy, má zásadní význam jako kritérium pro výpočet nákladů na poskytování teplé vody. Pravidly je odkazováno „na odborné posouzení podle rozsahu odběru a způsobu užití teplé vody“. Výpočet úhrady je tak podmíněn vhodným stanovením hodnoty parametru výpočtu, která je modifikací podlahové plochy nebytového prostoru (Pn). Hodnotu (Pn) lze specifikovat např. součinem podlahové plochy srovnatelného bytu (Pb) v domě a podílu předpokládané nebo skutečné spotřeby teplé vody v nebytovém prostoru (Mn) k  podružným vodoměrem naměřené (průměrné) spotřebě teplé vody nebo odhadnuté spotřebě ve srovnatelném bytě (Mb):

Daná úvaha vychází z předpokladu stejné úměry podílů – dílčí základní složky nákladů na ohřev a celkové základní složky nákladů na ohřev na jedné straně a dílčí spotřební složky nákladů na ohřev a celkové spotřební složky nákladů na ohřev na straně druhé. Tímto způsobem má být zajištěno, aby měrná spotřeba tepla byla shodná pro byty a nebytové prostory. Konkrétní řešení se liší v tom, že modifikace hodnoty podlahové plochy pro výpočet základní složky úhrady za teplo je upravena různým směrem – zvětšením resp. zmenšením hodnoty parametru.

Zdroj: www.obecniportal.cz, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace