Od zítřka slaví Krkonošském národním parku Den Země

18. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

den_zeme_vrchlabi

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) připravila pro veřejnost v rámci oslav Dne Země bohatý program ve Vrchlabí, v Jilemnici a na Krkonošském středisku ekologické výchovy Rýchorská bouda. Informoval o tom dnes šéf odboru vnějších vztahů KRNAP Jakub Kašpar.

Oslavy jsou podle něj připraveny na čtvrtek 19. až sobotu 21. dubna. Završením cyklu akcí k letošnímu Dni Země bude brigáda ve vrchlabském zámeckém parku nazvaná Klíče k parku v sobotu 21. dubna.

Zhruba 400 dětí ze základních škol z Vrchlabí a širokého okolí se podle Kašpara zúčastní vrchlabského Dne Země na téma Obojživelníci Krkonoš. Děti se od lektorů na čtyřech stanovištích v zámeckém parku dozvědí zajímavosti o žábách, čolcích a mlocích a o tom, proč je nutné je chránit a jak. Chybět nebudou ani tématicky zaměřené hry demonstrující úlohu a postavení obojživelníků v přírodě.

Oslavy Dne Země na Krkonošském středisku ekologické výchovy Rýchorská bouda pro veřejnost a základní školy budou probíhat v pátek 20. dubna mezi 9.30 a 15.30 hodin. Dopoledne proběhnou dvě přednášky o výhodách a nevýhodách fotovoltaiky, úsporných svítidlech a o větrných elektrárnách. Každý z přehlášených 250 účastníků se od odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu dozví zajímavosti o počasí a jeho měření a předpovídání, od jiných pak o kynologii nebo zvěři. Mladí strážci zapojeni do projektu Junior Ranger Project představí terénní a strážní službu KRNAP.

V pátek 20. dubna začíná v 8 hodin ráno oslava Dne Země také v zámeckém parku v Jilemnici. Atraktivní hru Rozhlédni se a poznávej připravila Místní akční skupina Přiďte pobejt! ve spolupráci se Správou KRNAP, Městem Jilemnice a ZŠ Jilemnice.

Završením cyklu akcí k letošnímu Dni Země bude brigáda nazvaná Klíče od parku v sobotu 21. dubna. Akce je určena široké veřejnosti a každý, kdo přijde a pomůže uklidit vrchlabský zámecký park, dostane propagační materiál Správy KRNAP a DVD s novým patnáctiminutovým filmem nazvaným O lese a vodě režírovaným a natočeným Liborem Špačkem v Krkonoších.

Další informace: Michal Skalka, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP, tel.: 737 331 912, e-mail: skalka@krnap.cz, www.krnap.cz

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství