Od zítřka bude zavřena hráz přehrady Boskovice

1. srpna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přehrada vodní dílo Boskovice - PMO

Kvůli opravám se od středy zavírá pro cyklisty a pěší turisty hráz přehrady Boskovice na Blanensku. Připomíná to Vyškovský deník s tím, že zákaz vstupu potrvá dva roky.

Cesta přes hráz je přístupná od roku 2005. Před dvěma lety ji pro turisty státní podnik otevřel celoročně. Lidé ji podle předsedy boskovických turistů Jaroslava Oldřicha hojně využívají. „Uzavírce jsme přizpůsobili naše letošní turistické akce. Naštěstí existují jiné možnosti, jak přehradu obejít,“ uvedl Oldřich. Kvůli opravám přehrady musí vodohospodáři upustit velké množství vody. „Z bezpečnostních důvodů hladina klesne o dvanáct metrů. Po případných prudkých srážkách by se mohla voda rozlít do okolí,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Vodu pracovníci postupně vypustí do okolních toků.

Obyvatelé blízkých obcí se nemusí ničeho obávat. Po opravách přehrada ochrání okolí i před tisíciletou povodní. Pitnou vodu pro region zajišťuje přehrada ve Velkých Opatovicích. „Kromě uzavření přechodu hráze nás snad rekonstrukce v žádném směru neovlivní,“ prohlásil boskovický mluvčí Jaroslav Parma. Cena stavby je 138 milionů korun.

Zdsroj: Vyškovský deník, ilustrační foto Povodí Moravy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině