Od roku 2014 se zřejmě sjednotí výklad, co vše má zahrnovat rybník

Aktualizováno 12. března 2012 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

100_4732 rybník

Díky novelizaci občanského zákoníka bude nutné přijmout i doprovodnou novelu vodního zákona a mimo jiné v ní přesně vymezit pojem rybník. V rozhovoru pro portál Naše voda to řekl vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář.

Nová ustanovení občanského mohou totiž podle něj zkomplikovat posuzování dosavadního přístupu k pozemkům, nemovitostem či stavbám, a také k vodním dílům. Změny by se přitom měly dotknout určitých pasáží týkajících se vodních děl, kde v současné době není zcela jednoznačný výklad, například v případě rybníků.

„My se domníváme, že je nejvyšší čas tento problém řešit a vymezit pojem rybník zcela jednoznačně,“ podotýká Punčochář. Jde přitom zejména o to, zda-li je rybník pouze hráz, nebo i celé zatopené území, přičemž logicky by k sobě mělo patřit všechno dohromady. „I proto, že existuje pojem vodní dílo, což je nejen hráz, ale vlastně i jakási vrstva, která tu vodu „drží“, obrazně řečeno „nádoba na vodu“ v krajině. A to je třeba zachytit v zákonu,“ konstatuje ředitel.

Pozemek pod rybníkem je samozřejmě vlastníka. „Vodní díla na svých pozemcích musí vlastníci strpět – ale to již v současném vodním zákonu je,“ připomíná Punčochář.

Petr Havel

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství