Od příštího roku mohou rybáři v ČR čerpat 675 milionů korun z EU

4. prosince 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Rybářství a rybníkářství

výlov POdhrázského rybníka - foto Naše voda

Evropská unie zpřístupní českým rybářům fond, ze kterého dosud čerpali převážně mořští rybáři. Připomíná to deník Hospodářské noviny, který ale již upřesnil částku, kterou by mohli rybáři z Unie získat.

Celkem by mělo jít o 27 milionů eur na dobu šesti let. Před pár týdny totiž podle deníku sepsala evropská rada pro zemědělství a rybářství pravidla nového námořního a rybářského fondu, který původně vznikal jen pro podporu námořního rybolovu. „Naše rybníky jsou v Evropě specifický fenomén a bylo důležité v radě vysvětlit, že dotace se mají dostat i firmám, které se zabývají produkcí sladkovodních ryb. Naší velkou výhodou je to, že místní chov je obnovitelný. Naproti tomu mořský lov jen bez náhrady čerpá přírodní zdroje,“ popsala pozici ČR Jaroslava Beneš Špalková, vrchní ředitelka sekce vnějších vztahů ministerstva zemědělství. Na jednání v Lucemburku dostali čeští rybníkáři možnost využít 27 milionů eur, tedy přibližně 675 milionů korun. Peníze mohou čerpat od příštího roku po dobu šesti let.

Na peníze se těší například v Rybníkářství Pohořelice. Podle ředitele společnosti Romana Osičky budou chtít za zdroje z EU například postavit novou zpracovnu ryb nebo opravit sádky. Ty stávající jsou třicet let staré, na mnohých místech se jim odchlipuje ostění. „Obnova stávajících zařízení a investice do nových je přesně to, na co by měly být dotace směrovány,“ podotýká Špalková. Peníze by měly jít také do podpory vzniku malých rodinných rybářských farem. Zvlášť pak budou financovány práce s rybami po výlovu a jejich zpracování, rybí turistika, podpora rybích restaurací i kulturních akcí kolem ryb.

„Unie dospěla k poznání, že při stále vyčerpanějších zdrojích mořských ryb jsou sladkovodní ryby vhodnou náhradou. Evropa přitom má pro vlastní produkci obrovský potenciál a nemusí jen přihlížet, jak jsou na její území sladkovodní ryby dováženy z třetích zemí,“ připomíná i ministr zemědělství Petr Bendl.

Jak naše rybníkářství funguje, se předčasem přijela přesvědčit i eurokomisařka pro rybářství Maria Damanakiová. Česko je totiž dlouhodobě lídrem evropské skupiny chovatelů sladkovodních ryb. Hůř jsou na tom Češi v jejich konzumaci. Zatímco ve světě je průměrná spotřeba ryb 16 kilogramů na osobu a rok a v unii zhruba 11 kilogramů, běžný Čech sní jen kolem 5,7 kilogramu ryb za rok, z toho sladkovodních necelých 1,5 kilogramu. Polovina z 25 tisíc tun ryb, které rybáři ročně vyloví v tuzemských rybnících, jde proto na vývoz.

Zdroj: Hospodářské noviny

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka