Od pondělí poteče ve Vltavě méně vody

Aktualizováno 23. září 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

DSCN0174 odstávka

Pravidelná plavební odstávka na Vltavě, která se projeví poklesem vodní hladiny, proběhne v době od 26. září do 23. října 2011 v jezové zdrži vodního díla Dolany a v plavebním kanále Vraňany – Hořín. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

„Po celou dobu trvání plavební odstávky bude mimo provoz plavební komora Dolany – Dolánky a plavební kanál Vraňany – Hořín. V rámci plavební odstávky vodního díla Dolany, bude hladina ve zdrži snížena o 1,5 m pod běžnou hodnotu hladiny (na kótu 170,60 m n. m.). Důvodem snížení hladiny je údržba horních vrat plavební komory a oprava opěrné zdi na pravém břehu Vltavy,“ uvedla Pohůnková.

Důvodem vypuštění plavebního kanálu Vraňany – Hořín je odstranění nánosů v místě, kde se otáčí lodě, a oprava opevnění levého břehu. Opravy a údržby nelze provádět za běžného provozu.

Při poklesu hladiny ve výše uvedených lokalitách dojde k obnažení části břehů a dna. Na těchto místech provede státní podnik Povodí Vltavy ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody průzkum, zaměřený na výskyt mlžů a dalších druhů živočichů.V případě jejich nálezu bude proveden záchranný transfer, aby nedošlo k jejich úhynu.

Dne 24. října dojde k obnovení provozu v plném rozsahu.

Plavba v jezové zdrži Dolany a v plavebním kanále Vraňany – Hořín bude zastavena sdělením Státní plavební správy – pobočka Praha, č. 1/2011 ze dne 5. ledna 2011 o odstávkách na labsko-vltavské vodní cestěv roce 2011.

Naše voda

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla