V ochrannných pásmech kolem Želivky by se neměly solit silnice

17. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přepad ÚV Želivka příchod

Jak už portál Naše voda informoval, Středočeský kraj navrhuje nová opatření kolem přehrady Želivka – Švihov. Týká se především ochranných pásem, do kterých by nově spadly stovky zemědělských a lesních pozemků.

Jak přitom uvedl Český rozhlas, podle radního z Vysočiny Martina Hyského by to zásadním způsobem ovlivnilo zemědělce a nejenom to. Vysočina proto se Středočeským regionem nesouhlasí. „V ochranném pásmu by podle návrhu vyhlášky měly vzniknout takzvané zóny zvláštní ochrany. V nich jsou navrženy zákazy určitých druhů hospodaření a řada dalších omezení bez patřičných kompenzací,“ řekl Hyský s tím, že by to podle něj ohrozilo pěstování brambor a chov dobytka na Vysočině. „Znamenalo by to i omezení rekreace a také vyloučení jedné varianty vedení vysokorychlostní tratě přes Kraj Vysočina,“ dodal radní.

Dopad na čistotu vody v největším zdroji pitné vody ve střední Evropě – přehradě Želivka – Švihov – to podle Martina Hyského mít také nebude. „Nikde není uvedeno, jak navržená omezení přispějí ke zvýšení kvality vody v povodí. Kvalitní a čistá voda je určitě prioritou, ale Povodí Moravy, spravující například nádrže Hubenov, Vír a Mostiště a řídící se stejnými předpisy, naopak ochranná pásma kolem vodních děl redukuje,“ argumentuje. Problémy silničářůPodle radního pro dopravu Vysočiny Jana Hyliše bude takové opatření znamenat omezení pro silničáře. Nebude možné solit silnice. „Lidi to poznají na sjízdnosti. Jiné je to na posolené silnici.

Středočeský kraj přijímá od občanů a institucí připomínky do 29. března letošního roku. Jak řekl Českému rozhlasu mluvčí Pavel Lochař, v tuto chvíli není možné cokoli předjímat. „Kraj Vysočina může uvedenou námitku podat, a Středočeský kraj se s tím musí řádně vypořádat, prověřit ji, V tuto chvíli ale s ohledem na to, že probíhá správní řízení, nelze říci, jak by mohlo být rozhodnuto.“

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vodárenská nádrž Želivka)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace