Obyvatelé Nového Jičína jsou chráněni před padesátiletou vodou

5. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

foto_protipovodňových_zdí_-_Nový_jičín

Podél řeky Jičínky v místní části Žilina v Novém Jičíně v Moravskoslezském kraji jsou již postaveny nové protipovodňové betonové hráze. Informoval o tom dnes mluvčí státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) Zbyněk Boublík.

Hráze podle něj chrání obyvatele i jejich domy a zahrady před padesátiletou vodou. Stavbu za 8,2 miliony korun financoval státní podnik Lesy ČR, který kromě jiného spravuje i některé drobné vodní toky.

Když se při povodních v letech 2009 a 2010 rozlila v Novém Jičíně řeka Jičínka, bylo jasné, že je třeba v místní části Žilina vybudovat protipovodňové zábrany a ochránit tak ohrožené obyvatele a jejich majetek. „Složitá jednání s vlastníky dotčených pozemků, správců inženýrských sítí a dalších orgánů trvala téměř dva a půl roku,“ řekl Vladimír Němčanský, vedoucí správy toků Lesů ČR oblasti povodí Odry se sídlem ve Frýdku-Místku.  Stavět se nakonec začalo loni v dubnu. O devět měsíců později byly práce hotové spolu s terénními úpravami přilehlých pozemků. Současně se zvýšila průtočná kapacita koryta řeky.

Naše voda, foto lokality: Lesy ČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka