Z obvyklých odpadů příroda nejrychleji zlikviduje papír

28. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

odpady odbourávání

Zvyšující se frekvence turistických akcí spolu se zahájením turistické sezóny na celé řadě památek v ČR je vhodnou příležitostí připomenout si, jak rychle se v přírodě odbourávají látky, které v ní nezodpovědní návštěvníci zanechávají.

Z nejobvyklejších odpadů je na pomyslném prvním místě sklo, které se v přírodě odbourává tisíce let. Kupodivu hned na druhém místě jsou dětské pleny a o třetí místo se dělí zřejmě nejčastěji v přírodě odhazované odpadky, jako jsou Pet-lahve a obaly od nápojů Tetra Pack, které v přírodě vydrží dlouhých 100 let.

Téměř stejně trvá přírodě, než se zbaví dalšího nešvaru – odhozených nápojových kelímků (70 let), ale i třeba taková žvýkačka „vydrží“ v lese půl století. Relativně rychle se v přírodě rozkládají, celkem logicky, materiály, jejichž hlavní složkou jsou původní přírodní suroviny, tedy vlákna rostlin. Mezi takové patří přírodní látky nebo papír. Nejrychleji se pak v přírodě rozkládají pozůstatky lidské stravy, některé z nich ale i tak vydrží v přírodě překvapivě dlouho – ilustrační tabulka uvádí jako příklad pomeranč, jehož odbourání trvá 1,5 roku.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy