Obří sanace je ve skluzu, prodraží se o půl miliardy

Aktualizováno 3. srpna 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_1524 kachna ve vodě

Dosud největší státní zakázka na čištění starých ekologických škod –likvidace olejových lagun po chemičce Ostramo v Ostravě – se hroutí. Zakázku na sanaci za tři miliardy korun v roce 2004 vyhrálo sdružení Čistá Ostrava, jehož lídrem je firma Geosan.

Podle dnešních Hospodářských novin už vláda povolila prodloužení lhůty pro dokončení prací o tři roky. „Kromě toho ale Čistá Ostrava žádá také o navýšení ceny o půl miliardy korun. Navíc se nedaří nastartovat původně plánované spalování odpadů v elektrárnáchči cementárnách. Páchnoucí a nebezpečný materiál se tak objevil ve dvou tajných meziskladech. Úřady za to už udělily stamilionové sankce. Navíc nelze spustit linku, která byla u lagun postavena na čištění kontaminovaných zemin. Zařízení za 100 milionů korun produkuje nečekané množství výbušného vodíku, takže jeho chod by ohrozil sousední sídliště,“ píše se v deníku.

Čistá Ostrava zakázku získala i přesto, že dva uchazeči v soutěži o tyto práce tehdy nabízeli nižší cenu. Navíc odborníci před technickým řešením Čisté Ostravy už tehdy varovali.

Zdroj a podrobnější informace: Hospodářské noviny 2.8. 2011

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině