Do obnovy vodovodních sítí budou potřeba na Strakonicku do 20 let větší investice

24. dubna 2015 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

vodovodni trubky3

Při stavbě vodárenské soustavy, kterou spravuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS), byly na potrubí použity tři typy materiálů, uvedl pro Strakonický deník ředitel JVS Antonín Princ.

Někde je litina, někde ocelové roury, zejména na Strakonicku pak speciální plast, což je obdoba laminátového potrubí. „Toto potrubí je sice z hygienického hlediska velmi příznivé, na druhou stranu je hodně křehké. Jak známo, půda se při změnách teplot pohybuje a pokud někde dojde k větším zámrazům, potrubí vykazuje poruchy,“ popisuje Princ.

V horizontu deseti dvaceti let budou tedy potřeba větší investice do obnovy. „Větší problém je ale dimenze toho potrubí. Stavělo se v 70. letech minulého století s předpokladem obrovských odběrů vody i pro zemědělství a průmysl. Ale nyní se s vodou více šetří, továrny i podniky, stejně jako domácnosti přecházejí na úspornější režim, přitom náklady na výrobu a distribuci vody zůstávají pořád stejné. I za těchto okolností se na obnovu vodárenské soustavy snažíme odkládat peníze stranou,“ dodává Princ.

Zdroj a více: Denik.cz

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace