Obleva zvýší hladiny některých toků

Aktualizováno 25. února 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Rychlá obleva, která přišla po sněhových přívalech, může zvýšit hladiny řek. Upozorňuje na to dnes mimo jiné Moravskoslezský deník.

V pondělí bude oblačno, ráno a dopoledne místy až zataženo se slabým občasným deštěm, na horách deštěm se sněhem, na hřebenech sněžení. Nejvyšší teploty 4 až 7°C, na horách 0 až +4°C,“ avizují v předpovědi pro Moravskoslezský kraj.

S oblevou počítají například vodohospodáři ze společnosti Povodí Odry. „Situaci sledujeme a vyhodnocujeme data o množství sněhu, který bude roztávat. V přehradách máme zásobní prostor, který počítá s rezervou pro jarní tání,“ řekl v neděli šéf dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Například na Žermanické přehradě vodohospodáři už v sobotu mírně pootevřeli stavidla, aby rezervu ještě zvýšili. Stejně tak byl už v sobotu zvýšen odtok z přehradních nádrží Morávka a Šance a v neděli dopoledne i na Těrlické přehradě a nádrži Olešná.

Podle ČHMÚ se v noci na dnešek dostaly na jihu Moravy Velička na dvou místech a Olšava v Uherském Brodě na první povodňový stupeň.

Zdroj: Deník.cz, ČHMÚ

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině