Obec Otvice neohrožuje tamní potok, ale bahno z polí

29. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Povodeň - bahno na listech- IMG_3373

Problém obci a jejím obyvatelům nedělá ani tak Otvický potok, jako spíš sousední pole. Poukazuje na to článek na serveru 5plus2.cz.

Při silném dešti totiž stéká voda z polností ve směru na Pesvice a Chomutov. Přes silnici se valí voda do potoka, ten se brzy zahltí a z něj se pak voda v části vesnice rozlévá do zahrad, někdy i do sklepů domků. Právě kvůli tomu Otvice začaly dělat protipovodňová opatření. „Část jsme už provedli. Třeba jsme zvedli můstky na potoce, aby jej nepřehrazovaly a neucpávaly. Vyčistili jsme některé propustky. Ještě nám ale projektanti vymysleli asi desítku dalších menších staveb a opatření. Na ně potřebujeme asi 12 milionů korun,“ odhadl starosta Otvic Pavel Ašenbrener. Peníze musí obecní úřad najít ve vlastním rozpočtu nebo získat přes dotace.

Přestože opatření spočívají třeba v demolici či opravě dalšího můstku a jiných menších stavbách, částka není přemrštěná. „Oprava můstku stojí kolem dvou a půl milionu. Když chcete další zbourat, musíte zajistit majitelům domků jiným přístup. A sto metrů silnice stojí třeba milion,“ vysvětluje Ašenbrener. Vesnice potřebuje i pomoc sousedů

Protipovodňová opatření jsou v Otvicích nutná i proto, že voda z polí zaplavuje silniční průtah obcí. Přívalový déšť se tak často rovná také dopravní zácpě. Vesnice ale může ovlivnit jen odtok vody potokem pryč – právě proto se dělají můstky a propustky. Aby voda do Otvic netekla, to místní ovlivní jen těžko. „Pomohlo by nám jiné hospodaření na polích. Kdyby se místo kukuřice a řepky pěstovala řepka jako dřív, hluboká orba by přispěla k tomu, že voda by z polí nestekla najednou a tak rychle,“ vysvětluje Ašenbrener.

Situaci Otvicím neulehčuje ani sousední Chomutov. Přestože nový areál na Zadních Vinohradech nabízí možnosti odpočinku a sportu, což je pozitivní využití lokality, zároveň vybetonované plochy urychlují přítok vody z tohoto směru.

Zdroj: 5plus2.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka