Obcím vadí nové pojetí zákona o ochraně přírody a krajiny

19. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

šumavské rašeliniště IMG_1430

Vláda minulý týden jednomyslně schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který předložil ministr životního prostředí Richard Brabec. Jak ale připomíná týdeník Zemědělec, některé z obcí s přijatým záměrem nesouhlasí.

Norma zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky – v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Nejcennější příroda by se měla podle ministerstva více otevřít turistům. Novela by sice mohla ukončit spory o budoucnost šumavského národního parku mezi místními obcemi, ministerstvem i ekologickými aktivisty, už nyní ale svaz šumavských obcí a ekologové požadují změny.

Některé obce a kraje daly najevo, že se jim návrh nelíbí. Rozpory z připomínkového řízení stále trvají u dvou krajů – Plzeňského a Jihočeského. Chtějí pro parky samostatné zákony, zejména kvůli Šumavě, nebo zachování současného režimu. Podle Brabce novela revolučním způsobem otevírá dosud uzavřené takzvané první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Ta byla nepřístupná s výjimkou značených cest. Nová klidová území budou podle Brabce ve většině případů menší než stávající první zóny. Omezení vstupu se bude vztahovat jen na určitou část roku, například když na jaře budou hnízdit a vyvádět mláďata některé druhy ptáků. „Zbytek stávajících území prvních zón by měl být přístupný šetrnému turismu i mimo značené stezky,“ řekl ministr. Podle novely mají vzniknout místo tří zón ochrany přírody čtyři. Měnit se budou nejdříve po 15 letech, což je zásadní novinka. Podle ministra se také zjednoduší různá omezení a návštěvní řády. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se koalice na návrhu shodla, pokládá zákon za systémové řešení. Brabec očekává ve Sněmovně diskuse napříč politickými stranami. Je připraven na vyjednávání v poslaneckých klubech a ve výborech. „Věřím, že po 20 letech dospějeme k nějakému návrhu, který bude konsenzuální pro všechny,“ řekl Brabec.

Svaz obcí Národní park Šumava se ale obává, že se novelou sníží postavení a vliv obcí, které se nacházejí na území národních parků. Brabec však ujistil, že role obcí bude naopak posílena. „V klíčových rozhodnutích, které obce zajímají, tedy rozdělení do zón včetně bezzásahovosti a stanovení klidových území, tam obce budou hrát neopominutelnou úlohu a nikdo je nemůže přeskočit,“ tvrdí. Předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Antonín Schubert však poukázal na to, že zásadní dokumenty nebudou muset být s radou národního parku dohodnuty, ale pouze projednány. S tím ale mají šumavské obce podle Schuberta špatné zkušenosti. Také záměr na vyhlášení klidových zón se Schubertovi nelíbí, příroda se podle něj ještě více uzavře člověku. Dosud platil zákaz vstupu na celé území první zóny kromě vyznačených cest. Nově bude území parku sice přístupné celý rok, některé úseky ale pouze v určitém období, třeba mimo dobu jarního hnízdění a vyvádění mláďat některými druhy ptáků.

Ekologové z Hnutí Duha sice novelu vítají, norma podle nich jasně říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující rozloze území. Zároveň poukazují na problematická ustanovení v ochraně lesů a divočiny. MŽP předpokládá, že se debaty o zákoně povedou v Parlamentu, kam se norma dostane zřejmě před prázdninami.

Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství