Obcím vadí návrh zákona o odpadech

2. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

skládka Ďáblice - IMG_1239_U

Projednávaný zákon o odpadech se obcím na Přeloučsku nelíbí. Upozorňuje na to na základě článku v deníku.cz portál České asociace odpadového hospodářství (ČAOH).

Starostové 57 obcí dokonce poslali na ministerstvo životního prostředí nesouhlasný dopis. Vadí jim především to, že podle nového zákona by mělo v následujících osmi letech dojít k výraznému navýšení skládkových poplatků. Návrh zákona prý vede k ekonomickému omezování samostatnosti obcí a dále k jejich administrativní zátěži. „Pokud stát zvýší, tak jak navrhuje, poplatek za uložení odpadů na skládku, mohl by poplatek pro jednoho občana vzrůst například z částky 600 korun na 1800 korun za rok,“ upozornila starostka Vyšehněvic Jana Exnerová. S návrhem zákona o odpadech svorně nesouhlasí 57 členských obcí Svazku Přeloučsko.

„Udivuje nás také, že by měly být zrušeny v praxi osvědčené mobilní svozy odpadů. Výborná věc pro ty obce, které nemají sběrné dvory. Obec si zajistí od akreditované svozové firmy přistavení kontejneru například na elektroodpad. Hasiči objedou celou vesnici, před každým domem naloží občanem připravený vysloužilý elektrospotřebič. Každým rokem pak z obce putuje zaplněný kontejner s odpadem k dalšímu využití. Všechno je rychle, levně a navíc ke spokojenosti všech a životního prostředí vyřešeno,“ konstatovala Jana Exnerová.
Stát by měl do roku 2024 úplně omezit skládkování.

Úplné znění nesouhlasného dopisu všech 57 obcí ministru Brabcovi je k diposzici zde:

mZp-pripominky-sop-k-zakonu—dopis-ministrovi.pdf [ 53.03 kB ]

Zdroj: ČAOH, primární zdroj: Deník, článek je k dispozici zde, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka