Obcím na Blanensku hrozí pokutu za zakázku na ČOV

21. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

stary-novejsi-zachod-img_8400

Svazek čtyř obcí na Blanensku postavil za pomoci dotací čistírnu odpadních vod (ČOV) a kanalizaci. Jak ale informuje Blanenský deník, svazek možná kvůli spornému výběru zhotovitele dostane třináctimilionovou pokutu.

Svazek obcí vytvořily městys Doubravice nad Svitavou a obce Újezd u Boskovic, Obora a Kuničky, aby měly šanci dostat mnohamilionovou dotaci. Tu získaly ze Státního fondu životního prostředí. Stavba za sto osmdesát milionů korun je už nějakou dobu hotová. Dotace činila zhruba sto třicet milionů a obcím nyní hrozí, že dostanou zhruba třináctimilionovou sankci. Audit totiž zpochybňuje kritéria výběrového řízení na stavební firmu, která zařízení postavila. Protože se ale v některých ze čtyř obcí po volbách v roce 2014 změnilo vedení, jejich současní představitelé nevědí, kde přesně se tehdy stala chyba. Ministerstvo financí přitom provedlo audit svazku v roce 2014. Letos na podzim se v této věci konalo jednání na finančním úřadě v Blansku. Ten dospěl k závěru, že svazek porušil pravidla pro zadávání veřejných zakázek, a tím došlo podle rozhodnutí ministerstva životního prostředí k porušení podmínek poskytnuté dotace. „Nedodržením podmínek došlo k neoprávněnému použití peněžních prostředků, a tím k porušení rozpočtové kázně,“ stojí v rozhodnutí finančního úřadu.

Svazek se ale proti rozhodnutí podle Otavové ve druhé polovině října odvolal a prostřednictvím svého advokáta se hodlá dál bránit. Na vybudování ČOV a kanalizace si vzal svazek úvěr ve výši zhruba třiadvaceti milionů korun, který bude splácet do roku 2025. Výše úvěru pro Doubravici činí sedmnáct a půl milionu korun, pro Újezd u Boskovic pět a půl.

Zdroj: Blanenský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace