Obchodní válka s Ruskem postihne i norské producenty lososů

Aktualizováno 12. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

NP České švýcarsko - losos - foto Václav Sojka 140410_TZ_Inkubace_1_IMG_5072_full

Akcie norských chovatelů lososů v čele s předním světovým producentem ryb Marine Harvest v závěru minulého týdne na akciové burze v Oslu výrazně klesly. Informoval o tom list E15 s tím, že poklesu předcházely sankce Ruska, které se týkají i dovozu ryb.

Rusko je největším odbytištěm norské rybářské produkce, napsala agentura AFP. I když Norsko není členem EU, vyjádřilo vůli připojit se k sankcím, které přijaly státy unijní osmadvacítky. Podle organizace na podporu norských mořských produktů měl norský vývoz tohoto zboží do Ruska loni hodnotu 6,5 miliardy norských korun (21,6 miliardy korun). Letos se měla prudce zvýšit. Ceny lososů, kteří jsou největší skupinou v rámci tohoto vývozu, totiž na začátku roku stouply na rekord a nadále zůstávají vysoké. Rusko patří k největším světovým trhům s lososem. Norsko se na světové produkci lososů podílí zhruba z poloviny.

Podle E15 akcie na zmiňované burze klesaly zhruba o 10 procent. Otázkou ale je, jak se budou vyvíjet ceny norských lososů, což E15 neuvádí. Lze ale předpokládat, že dosavadní vzestup jejich cen se zastaví a dokonce poklesnou.

Naše voda, ilustrační foto NP České Švýcarsko

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka