Obce Vysočiny vydají za kanalizace a čistírny dalších 460 milionů korun

6. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

technologie ČOV

Obce a jejich svazky na Vysočině investují v nejbližší době do staveb kanalizací a čistíren odpadních vod dalších 460 milionů korun. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že na devět projektů teď dostaly dotaci v novém Operačním programu životní prostředí (OPŽP).

Peníze plynuly díky evropským fondům do lepšího odvádění a čištění splašků i dříve. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) přibylo jen v uplynulých pěti letech na Vysočině 32 čistíren a 416 kilometrů kanalizací. Mezi největší připravované akce patří stavba kanalizace a čistírny v obci Jamné na Jihlavsku s 550 obyvateli. Náklady před výběrem stavební firmy činí 74 milionů Kč. „Kanalizaci máme, ale nic, co by čistilo vodu,“ řekl dnes ČTK starosta Jiří Pejcha.

V Jamném je jen malá čistírna pro několik desítek lidí. Jinak splašky odtékají přes rybníky a septiky do toků. Podnik povodí podle starosty tlačí na lepší čistění. Druhá věc, která vedla obec k přípravě projektu, byla možnost dostat dotaci. V Jamném bude s čistírnou postaveno skoro pět kilometrů splaškové kanalizace. „Stávající kanalizace zůstane jako dešťová,“ uvedl.

Díky dotaci budou investovat do kanalizací a čistíren také obce Bítovčice na Jihlavsku, Stříbrné Hory na Havlíčkobrodsku, Rudíkov a Biskupice – Pulkov na Třebíčsku. Peníze z evropského fondu mají slíbené i svazky obcí na Jihlavsku, Žďársku a na Třebíčsku. V ČR bylo koncem minulého měsíce v OPŽP schváleno 124 projektů zaměřených na kanalizace a čištění odpadních vod v celkové hodnotě téměř čtyři miliardy korun.

Na Vysočině podle údajů ČSÚ do loňska vzniklo 197 čistíren odpadních vod a kanalizační síť v sídlech tohoto kraje dohromady měřila 3272 kilometrů. V domech napojených na kanalizaci s čistírnou žilo 391.330 lidí, tedy 77 procent obyvatel kraje.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace