Obce před velkou vodou ochrání čidla

8. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

domy u vody - IMG_3339

Digitální informační systém, který včas upozorní na hrozbu povodní, ochrání ještě do konce roku devítku obcí mikroregionu Staroměstsko. Informuje o tom server idobryden.cz.

Společný projekt hlásného systému přijde podle serveru na 12 milionů korun, obce však zaplatí pouze 1,3 milionu. Cílem projektu je zlepšení systému povodňové služby a protipovodňové ochrany Staroměstska. „Každou obcí protéká potok, který se vlévá do Moravy. Když se zvedne jeho průtok a hladina, starosta dostane okamžitě textovou zprávu na mobilní telefon, ale i zprávu na počítač a může včas zareagovat. Vyzvat rozhlasem obyvatele k zabezpečení majetku, případně evakuaci,“ objasnil Josef Bazala, starosta Starého Města, které je „vlajkovou lodí“ projektu.

Vodu v Salašce, Zlechovském a Jankovickém potoku pohlídají čidla, která poslouží jako včasný alarm. „Jejich umístění posvětilo Povodí Moravy, na jehož dispečink rovněž půjdou všechny informace,“ doplnil Bazala. Součástí projektu je i aktualizace digitálních povodňových plánů.

Hlásný protipovodňový systém obecní pokladny prakticky nepocítí. O 85 procent sumy se totiž postará dotace z ministerstva životního prostředí.

Zdroj: www.idobryden.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka