Obce v okolí Plumlovské přehrady finančně podporují provoz srážedel fosforu

1. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plumlov-povodi-moravy

Částkou přesahující 470 000 korun přispěly letos Olomoucký kraj a obce v okolí Plumlovské přehrady ke zlepšení kvality vody v této turisticky oblíbené vodní nádrži. Informovala o tom Jana Kučerová z útvaru vnější komunikace státního podniku Povodí Moravy.

Projekt Povodí Moravy s názvem „Opatření na zlepšení jakosti vody VD Plumlov“ podpořil letos podle mluvčí nejvyšší částkou právě Olomoucký kraj, který na něj uvolnil 250 000 korun. „Vážíme si spolupráce s jednotlivými obcemi a vnímání potřeby řešit znečištění přímo u zdroje. Poskytnuté dotace byly stejně jako v minulých letech použity na financování provozu srážedel fosforu na jednotlivých přítocích do Plumlovské přehrady,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Ze srážedel se tak dávkuje síran železitý, který omezuje přísun živin do vodní nádrže.  „Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady poměrně účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou, a to zejména fosforu,“ dodal Hodovský.

Povodí Moravy realizovalo řadu opatření v povodí nádrže Plumlov, zejména technických opatření na Plumlovské přehradě, Podhradském rybníku a Bidelci. Vybudovány tak byly například mokřady a sedimentační nádrže na Podhradském rybníku i přehradě Plumlov a dokončena byla také výstavba nádrže na Čubernici. Technická opatření na kanalizacích a ČOV doplní i dokončení komplexních pozemkových úprav v jednotlivých katastrech a správná zemědělská praxe.

Naše voda, foto (Plumlov) Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství