Obce u nádrže Švihov chtějí od státu kompenzaci za zatopenou půdu

9. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

VN Švihov

Obce kolem přehrady Švihov budou chtít od státu získat náhradu za kdysi zaplavené pozemky a za omezení kvůli ochraně tohoto významného vodárenského zdroje. Informovala o tom Česká tisková kancelář.

Na schůzce v Kožlí na Havlíčkobrodsku, která proběhla ve čtvrtek 8. ledna  se také dohodli, že budou bojovat za lepší dopravní spojení, včetně stavby druhého mostu přes nádrž. Chtějí rovněž, aby se v tomto území mohla rozvíjet ekoturistika, a to případně i včetně dosud zakázaného koupání a rybolovu.  „My chceme, aby stát, protože na té vodě vydělává obrovské peníze, část peněz investoval do našeho regionu, který se vylidňuje a který je na tom finančně špatně,“ řekl ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, rodák z Kožlí, který jednání vedl. Řekl, že už zadal vypracování studií, z nichž vyplyne, kolik peněz se vydělalo na pitné vodě ze Švihova a jaké finance plynuly do obcí kolem nádrže.

Mezi 18 účastníky dnešního jednání byli kromě starostů i zástupci obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka a Českého rybářského svazu. Starostové se dohodli na základním seznamu požadavků, který ještě doplní o problémy v jednotlivých obcích. O jejich návrhu by pak měla jednat valná hromada Čisté Želivky, protože sdružuje velkou část obcí v povodí řeky. Potom chtějí zástupci regionu o svých požadavcích jednat se zástupci vlády, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství a také se zástupci obou dotčených krajů – Vysočiny a Středočeského kraje.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka