O dotace na podporu prevence před povodněmi mohou obce žádat do 31.3. 2012

14. prosince 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

DCF 1.0

Doba, po kterou mohou žádat obce o dotace na program „Podpora prevence před povodněmi II,“ se chýlí ke konci. Jak totiž uvedl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zemědělství náměstek ministra pro vodní hospodářství Aleš Kendík, poslední termín vyprší dnem 31.3. 2012.

Podle ministra Petra Bendla je možné čerpat dotace na celkem pět podprogramů – zvýšení retence, ohrázování, bezpečnost vodních děl, vymezení záplavových území a budování poldrů. V současné době je připraveno k zahájení výstavby v první polovině příštího roku 50 staveb v objemu 4,2 miliardy korun, ministerstvo přitom předpokládá, že dokončena bude v tomto období 14 staveb v objemu 600 milionů korun. Mezi nejdůležitější opatření bude podle Bendla patřit druhá etapa protipovodňové ochrany Berouna, ochrana Děčína, Jablonce, Terezína, Olomouce,  Velkého Meziříčí nebo obce Veselí nad Lužnicí.

Celkem je na program „Podpora prevence před povodněmi II“ vyčleněno 11 miliard korun. Program skončí v roce 2013, na další sedmileté období 2014 až 2020 bude protipovodňová prevence pokračovat třetí částí uvedeného programu.

Petr Havel

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka