V Nymburce prasklo stavidlo, desítky ryb uhynuly

3. července 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

padající voda lepší IMG_8599

Desítky ryb zemřely kvůli nehodě, která se stala v noci na neděli pod restaurací U Mlejna na velkých Valech. Informuje o tom středočeská mutace deníku.cz.

Podle informací listu je na vině letité stavidlo, jemuž uhnily části prken a voda začala odtékat jinam, než patří. Na to doplatily především sousední malé Valy, které jsou ohledně toku s velkými Valy jako spojené nádoby. Za několik desítek minut se tak část malých Valů v sobotu večer ocitla takřka na suchu.

Podle mluvčí radnice Markéty Tomčíkové se skutečně podařilo situaci stabilizovat. „Konzultovali jsme celou věc s Povodím Labe, které však i vzhledem ke snížené hladině samotného Labe odmítlo pustit do Valů více vody. Ještě v neděli dopoledne byly hladiny Valů pod běžným normálem. V neděli dopoledne se skutečně i hladina v malých Valech zvedla. Přesto v pasti v úseku u Vodárny zůstaly desítky ryb, kterým se nepodařilo při rychlém nočním poklesu hladiny uniknout do hlubších tůní. „Je to opravdu obrázek zkázy a nemůžu se na to dívat. Jsou tu uhynulí cejni, plotice a další ryby,“ pozoroval situaci u Vodárny jeden z místních rybářů.

Podle všeho bude město vymáhat peníze jak za zásah hasičů, tak za případné vyčíslené škody na úhynu ryb po majiteli domu, ve kterém sídlí restaurace U Mlejna. „Je to pravděpodobné, město v tuto chvíli nemohlo jednat jinak. Jedná se o jeho soukromý majetek. Zřejmě se celá věc bude řešit jako přestupek,“ vysvětlila mluvčí radnice.“

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství