V NP České Švýcarsko skončila dočasná omezení kvůli hnízdění ptáků

4. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Čáp černý - NP České Švýcarsko - Václav Sojka

S posledním červencovým dnem skončila letošní dočasná omezení pro návštěvníky kvůli ochraně hnízdišť zvláště chráněných druhů ptáků v národním parku České Švýcarsko (NP). Informoval o tom dnes mluvčí NP Tomáš Salov.

Také díky omezení návštěvnosti v okolí hnízd zaznamenal národní park přírůstky v podobě 12 mláďat sokola stěhovavého a nejméně 7 mláďat čápů černých. Na území národního parku byla zaznamenána také 3 obsazená teritoria výra velkého[1]. „Národní park poskytuje zvláště chráněným druhům ptáků řadu přírodních hnízdišť a lidská pomoc v podobě dočasného zklidnění malých oblastí je pro ně doslova životně důležitá,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: „Velice nás těší, že návštěvníci omezení vstupu do hnízdních lokalit převážně respektují. Za to jim děkujeme a věříme, že se z mláďat těší spolu s námi.“

Hnízdní lokality správa národního parku chrání dočasným uzavřením pro návštěvníky každoročně, omezení vstupují v platnost počátkem března a končí vždy nejpozději k poslednímu červencovému dni. Omezení vstupu se obvykle netýkají značených turistických cest, častěji na ně mohou narazit návštěvníci, kteří se pohybují po neznačených cestách. Pokud tito návštěvníci narazí na hnízdní lokalitu vyznačenou v terénu, očekává se od nich, že zvolí alternativní trasu tak, aby do lokality nevstoupili.

[1] Data pouze za národní park České Švýcarsko. V celé ptačí oblasti Labské pískovce, jejíž je NP České Švýcarsko součástí, bylo z 11 obsazených teritorií vyvedeno nejméně 22 mláďat sokola stěhovavého, ze dvou nalezených hnízd čápů černých 7 mláďat, obsazeno bylo 14 teritorií výra velkého, počet mláďat nezjištěn.

Naše voda, foto (dospělý Čáp černý přilétá k hnízdu) Václav Sojka

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy