Nový systém za šest milionů ohlásí ve Vyškově velkou vodu

17. června 2015 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

les potok voda krajina - IMG_8250

Vyškovská radnice spustila pro ochranu obyvatel nový povodňový varovný systém. Píše o tom jihomoravská mutace deníku.cz.

Jednou z částí projektu byla kompletní výměna původně analogového městského rozhlasu. „Po dobu pěti let nebudeme na základě schválení radními za hlášení rozhlasem vybírat poplatek. Kromě výměny rozhlasu jsme nechali zpracovat i digitální povodňový plán Vyškova jako obce s rozšířenou působností,“ přiblížila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková. Co se týká lokálního výstražného systému, nechalo město nainstalovat i dvě srážkoměrné stanice. Jednu, která měří jen ve vegetativním období, u Mateřské školy Rychtářov, druhou pak v areálu dinoparku u hvězdárny. Ta měří celoročně.

Nově má město také hladinová čidla pro měření výšky hladiny na třech potenciálně rizikových místech. „Konkrétně na mostě přes Hanou v Hamiltonech, přes Drnůvku v Nosálovicích a přes Rostěnický potok v Křečkovské ulici. Díky systému budeme mít informace o průběhu stavu hladin a překročení stupňů povodňových aktivit na tocích,“ přiblížila Bezdomniková.

Odkaz na informace o aktuální situaci na všech pěti místech radnice nabízí Vyškovanům na titulní stránce městského webu. V sekci Nepřehlédněte najdou také digitální povodňový plán města. Projekt Povodňový varovný systém města Vyškova stál šest milionů korun. Radnice na něj získala dotaci v devadesátipro­centní výši od Státního fondu životního prostředí a ministerstva životního prostředí.

Podle obyvatel Vyškova představují hlavní rizika povodní zanesená koryta vodních toků,  která nepojmou tolik vody, kolik by mohla. Tamní potok Drnůvka je ale ve správě Lesů České republiky, které zatím žádné protipovodňové opatření nerealizovaly.

Lesy České republiky o kritické situaci na Drnůvce vědí. Řešení prý připravují. „Necháváme zpracovat komplexní studii odtokových poměrů. Ukáže nám, co je třeba udělat, kde je potok zanesený a navrhne i postup prací, jak ho vyčistit. Přestože bude hotová v příštím roce, na pročištění části Drnůvky se vrhneme ještě letos,“ slíbila mluvčí Lesů Eva Jouklová.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka