Nový občanský zákoník rozdá potoky do soukromých rukou

5. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

potok IMG_9355

Nový občanský zákoník, který má začít platit počátkem příštího roku, přidělává vrásky majitelům pozemků, na kterých stojí vodní díla, zejména drobné potoky. Jak totiž upozornila zpravodajská televize ČT 24, norma je totiž nově převede do soukromých rukou.

Jednotlivá povodí proto již podle televize nyní uklidňují vlastníky pozemků, že se o vodní toky budou starat i nadále. Po 1. lednu 2014 nicméně budou v Česku tisíce vlastníků potoků. Povodí českých a moravských řek až dosud vodní díla evidují jako svůj majetek, byť stojí na cizím pozemku. Nově ale všechny hráze a upravené břehy, které v minulosti vybudovala, připadnou do vlastnictví majitele.

Ministerstvo zemědělství již nyní slibuje, že povodí od terénních úprav neupustí ani se změnou zákona a o vodní plochy a toky se bude starat i na cizím pozemku. „Povodí se nemůže zbavit odpovědnosti za vodní tok, jehož je správcem, ani za jeho údržbu, a to bude platit úplně stejně i po prvním lednu,“ řekl náměstek ministryně spravedlnosti František Korbel.

Vodohospodáři vycházejí především z toho, že samotným vlastníkům se do péče o vodní díla chtít nebude. Případná nečinnost obou stran by navíc mohla způsobit problémy, například v místech, kde stojí protipovodňové hráze. „Vlastníci pozemků, kterým by některé ty stavby mohly být přiřčeny, nebudou mít velký zájem na tom je udržovat, budou z toho mít spíš obavy, ale mohou mít zájem vypořádat to vlastnictví,“ uvedl ředitel Sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář.

Problémy pravděpodobně nastanou hlavně ve sporných případech, jako je třeba kamenné zpevnění břehu; není totiž jasné, zda se jedná o terénní úpravu, která je součástí pozemku, nebo o stavbu spadající do kompetence povodí. Komu takové úpravy patří, bude muset rozhodnout soud.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství