Novou část ústřední čistírny bude provozovat pražská PVS

11. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ÚČOV Praha

Novou část Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by měla provozovat městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Rozhodli o tom dnes pražští radní, informovala ČTK.

Nová vodní linka by měla být dokončena v polovině roku 2018, kdy začne fungovat v ročním zkušebním provozu. Čistírnu musí metropole zmodernizovat kvůli přísnějším ekologickým podmínkám a předpisům EU. „Kolaudace nové vodní linky a její uvedení do trvalého provozu je plánováno na květen 2019,“ píše se v materiálu, který schválili radní. Podle radní Jany Plamínkové chce Praha vyzkoušet, zda bude PVS po vypršení smlouvy s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK), které mají pražskou vodohospodářskou síť pronajatu, schopna čistírnu provozovat.

Vodní linka se nyní buduje, vyjde na 5,8 miliardy korun. Jde o první fázi modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. Letos se prostaví 2,9 miliardy korun a jde o největší letošní investici města.

ÚČOV na Císařském ostrově slouží od roku 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, navýšila se tak její nedostatečná kapacita. V současné době fungující čistírnu provozují PVK, které mají od Prahy prostřednictvím PVS v pronájmu vodovodní síť. Stoprocentním vlastníkem PVS je Praha.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (stávající ÚČOV) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace