Novelizace zákonů o plavbách na řekách se týká i vodáků

16. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodáci - Sázava - IMG_3635

Splouvání jezů jen s povolením správce jezu je jednou z důležitých zásad vyplývající z novelizace zákonů, které se zabývají plavbou po vodě. Píše o tom na vodáckém serveru raft.cz Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Hlavní změnou je zákon č. 187/2014 Sb. který novelizuje zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě a dále navazující vyhláška o pravidlech plavebního provozu (PPP), která nahrazuje původní vyhlášku Řád plavební bezpečnosti (ŘPB). Též vodáky ovlivní vyhláška Ministerstva dopravy č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě,

Jaké změny zasáhnou vodáky?

Bohužel jak ve starém ŘPB, tak i nové vyhlášce 46/2015 je omezení na splouvání jezů na nesledovaných vodních cestách, tedy na úsecích, které běžně sjíždíme.

Legislativa v původním ŘPB
2. Na ostatních vodních cestách v České republice smějí malá plavidla plout přes jezy nebo jejich propustmi se souhlasem správce příslušné vodní cesty.

Nová vyhláška č. 46/2015 Sb. §2, odst. 6:
(6) Na povrchových vodách, které jsou vodní cestou nesledovanou, je plutí přes jezy nebo jejich propustmi možné pouze se souhlasem jejich správce a může být upraveno signálními znaky.

V případě ŘPB se výkladem vyhlášky uvádělo, že pokud je na jezu propust nebo není jez označen zákazem splutí, pak je možné jez sjíždět na vlastní nebezpečí. V novém změní je ale změna v tom, kdo to má povolovat, tedy místo správce toku uděluje souhlas správce jezu, což jsou ve většině případů opět jednotlivá povodí. Asi těžko budeme věřit tomu, že nad jezem třeba na Vltavě bude správce jezu a každé lodi bude udělovat souhlas či nesouhlas pro splutí. Budeme si muset počkat na oficiální výklad, jestli se nějak změní od původního.

Další upřesnění je v nových PPP

Vyhláška o pravidlech plavebního provozu § 81 Proplouvání přes jezy
(1) Proplouvat jezovým polem se nesmí, je-li označeno jedním nebo několika červenými světly nebo červeno-bílo-červenými signálními znaky A.1a uvedenými v příloze č. 7 k této vyhlášce.
(2) Proplouvání jezovým polem se smí, je-li vpravo i vlevo označeno signálním znakem E.1 uvedeným v příloze č. 7 k této vyhlášce.

V PPR je tedy definováno, že pro splutí jezu musí být umístěn signální znak, jinak se tam nemůže jet. Navíc jedna vyhláška říká může a druhá musí být upraveno signálními znaky, aby bylo možné proplout. Asi by bylo vhodné, po vzoru jachtařů, začít Ministerstvo dopravy upozorňovat na problémové definice v jejich vyhláškách.

Výměna průkazů MVP

Kdo máte průkaz Vůdce malého plavidla, budete si ho muset vyměnit, jinak pozbude platnosti. Pozor, některé průkazy přestanou platit již brzo. Více informací je na plavebniurad.cz.

Zdroj: www.raft.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství