Nové Heřminovy čekají klíčové volby. Určí postoj k přehradě

Aktualizováno 21. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Heřminovy 3 - most - symbol obce, který zůstane zachován, stejně jako všechn objekty na snímku

Nové referendum o plánované přehradě část Novoheřminovských neprosadila, jistou náhražkou lidového hlasování se tak stanou podzimní volby. Podle serveru iDNES.cz lze očekávat boj mezi odpůrci nádrže a těmi, kdo míní, že je třeba využít nabídek Povodí Odry.

Přehrada je stále silnější rozbuškou v životě Nových Heřminov – a stejně podle všeho zapůsobí i před volbami. Ty budou pro obec v malebném údolí řeky Opavy velmi důležité. „Řekl bych, že budou přímo klíčové,“ uvedl starosta Radek Sijka. Do voleb se přihlásily čtyři subjekty, z nichž podle Sijky tři dávají najevo nesouhlas s nádrží. Kandidují dvě strany a dvě sdružení.

„Komunální volby budou jakousi náhražkou referenda,“ naznačil Jiří Pavelka, jeden z iniciátorů nedávného návrhu na nové lidové hlasování, který jde do voleb jako lídr jedné z kandidátek. Pavelka byl prvním porevolučním starostou obce. Starostovský mandát tehdy kvůli podnikatelským aktivitám odevzdal před koncem funkčního období, jež však dokončil coby obecní zastupitel. „Cítím vůči obci jakýsi dluh, který bych teď mohl napravit,“ uvedl Pavelka s tím, že na kandidátce bude krom jiných například i jeho syn, jenž je teď zastupitelem obce.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka