Nové Heřminovy boj proti přehradě nevzdávají

19. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Nové Heřminovy

Státní podnik Povodí Odry oznámil, že první z vykoupených objektů v Nových Heřminovech nechá zdemolovat ještě letos. Obec Nové Heřmínovy ale boj proti přehradě nevzdává. Píše o tom moravskoslezská mutace deníku.cz.

Jednou z akcí proti přehradě je festival Rockem proti přehradě, který 16. srpna pořádá sdružení Obava. Původně se měl druhý ročník festivalu Rockem proti přehradě uskutečnit už počátkem června, ale kvůli špatné předpovědi počasí a obavám z deště se organizátoři rozhodli akci přesunout na srpnový termín. Další důležitou změnou oproti původnímu plánu je to, že vstupné bude zdarma. Ušetří se problémy spojené s prodejem vstupenek a hlídáním oplocení, přijde víc zájemců a také se nová filozofie nekomerční akce víc hodí k pořadatelským občanským iniciativám.

„Červnové povodně opět ukázaly, že přehrady nejsou žádný zázračný všelék a naopak hráze, včetně těch mobilních, dokázaly zabránit velkým škodám. Chceme touto akcí veřejnosti vzkázat nejen to, že bojujeme proti přehradě, ale také že minimálně patnáct let voláme po realizaci protipovodňových opatření kolem řeky,“ uvedl zastupitel Nových Heřminov Ludvík Drobný. „Pokusíme se výstavbě nádrže zabránit právní cestou,“ doplnil starosta Nových Heřminov Radek Sijka, podle kterého komplexní protipovodňové ochrana řeky Opavy může dobře fungovat i bez přehrady.

Minulý týden technický ředitel Povodí Odry Petr Březina oznámil, že stát již má ve svém vlastnictví 85 procent budov a pozemků v zátopové oblasti budoucí přehrady. „To je sice pravda, ale většinu těch pozemků vlastnili odjakživa nebo je získali převodem od pozemkového fondu. Vykoupit se jim dařilo hlavně domy blízko řeky, kde už lidé nechtěli čekat na další povodeň, nějaké rekreační a nevyužité objekty, ale své obydlené domy jim prodalo jen přibližně asi deset heřminovských rodin. V Nových Heřminovech je stále dost těch, kteří nestojí o přehradu ani o jednání se státem o výkupní ceně svých nemovitostí,“ dodal starosta Heřminov s tím, že naštěstí aspoň stavební uzávěra v obci po desítkách let konečně padla, takže dnes už se zde zase staví a opravuje.

Proti nádrži se staví také mnozí obyvatelé Heřminov, kteří mají své domy mimo zátopovou oblast. „Je jim jasné, že poloprázdná nádrž s kolísající výškou hladiny sem nepřivede žádný turistický ruch ani nevytvoří pracovní místa. Naše obavy zesílily, zvlášť když nám byla před pár týdny představena nová, přepracovaná a podstatně levnější varianta přehrady. Při hledání úspor z původního projektu vypadlo několik důležitých prvků.

Je otázka, zda je to po přepracování pořád ještě tentýž projekt, o kterém rozhodovala vláda a který byl předložen k posouzení v procesu EIA ,“ doplnil starosta, podle něhož je heřminovský festival také odpovědí těm, kteří čekají až se zastupitelstvo podvolí tlakům a vydá souhlas se zakomponováním přehrady do územního plánu.“

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka