Nová vyhlídka u obce Slabce nabízí unikátní výhledy na údolí Berounky

25. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vyhlídka Berounka LČR P1000773

Možný cíl mnoha turistů a návštěvníků představuje nová celodřevěná vyhlídka na svahu Plazy nad řekou Berounkou v blízkosti osady Kostelík u obce Slabce na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Upozornil na to dnes mluvčí Lesů České republiky (LČR) Zbyněk Boublík.

Vyhlídku totiž postavily právě LČR nákladem přes 300 tisíc korun v rámci „Programu 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR“, kterým podnik celostátně podporuje a rozvíjí veřejně prospěšné funkce lesů.  Vyhlídka stojí v lesním porostu, který spravují Lesy ČR, Lesní správa Plasy.

Jedná se o jedinečnou samonosnou celodřevěnou vyhlídku nacházející se na prudkém svahu. Je proto tvořena šikmou plošinou na celodřevěné konstrukci z ručně tesaných dubových trámů. Pochozí fošny jsou z modřínového dřeva a výplň zábradlí z dubových štěpů. Veškerý materiál je ručně opracovaný. Na stavbě vyhlídky spolupracovali mistři tesaři, kteří se mimo jiné podíleli i na stavbě mostu na hrad Krakovec nebo středověkého kolového jeřábu.

Výstavba vyhlídky probíhala maximálně šetrným a ekologickým způsobem – k místu není možný přístup pro potřebnou techniku – využívaly se proto kladky a lana. Stavba splňuje veškeré platnými právními předpisy vyžadované náležitosti a disponuje platným kolaudačním rozhodnutím příslušného stavebního úřadu.

Na výrobu vyhlídky byla použita jedna z mála obnovitelných surovin – dřevo pocházející z lesů v okolí. To má navíc prestižní certifikaci mezinárodního systému PEFC, což je dokladem toho, že pochází z lesů, ve kterých se hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

Naše voda, foto vyhlídky: LČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině