Nová šance vylepšit vodu v Českém údolí

10. května 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po mnoha letech váhání se zřejmě otevírá cesta k vyřešení letitého problému se špatnou kvalitou vody v přehradní nádrži České údolí v Plzni. Píše o tom plzeňská mutace deníku Mladá fronta DNES.

V nádrži se v letních měsících mimořádně rozmnožují sinice. Ty z ní dělají zelenou kaši, v níž se nedá koupat bez rizika. O tom, že by se stav dal změnit, začali v posledních týdnech mluvit zástupci města, kraje i Povodí Vltavy. Už z minulých let je přitom známý návrh možného řešení. Spočívá v „oddělení“ řeky Radbuzy od nádrže. Tím by se zamezilo přísunu živin – zejména fosforu – pro růst sinic a bylo by možné vodu určenou k rekreaci vyčistit odstraněním usazenin a využitím rostlin. Projekt by mohl stát přes 500 milionů. V případě spolupráce zainteresovaných institucí patrně může být reálné zajištění financování akce. Zhruba před dvěma týdny o myšlence na vyčistění Českého údolí mluvil hejtman Josef Bernard, když oznámil plán zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky. Ten také uvedl, že cena projektu v řádu stovek milionů v případě Českého údolí nemusí představovat nepřekonatelnou překážku.

Ředitel krajské pobočky Povodí Vltavy Miloň Kučera řekl, že záměr na změny v Českém údolí má reálný základ. „Povodí Vltavy k tomu připravuje své stanovisko. Budu o té záležitosti jednat hejtmanem, který má o řešení eminentní zájem,“ uvedl Kučera.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – plzeňský kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství