Norské fondy budou Česku pomáhat i nadále

Aktualizováno 19. září 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mince - peníze - IMG_7072_-_kopie

Česká republika podepsala tento měsíc novou dohodu o spolupráci s Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem v rámci pomoci EHP a Norských fondů. Informoval nejnovější bulletin poradenské společnosti B&P Research s.r.o.

Česká republika v rámci 11 programů díky výše uvedeným státům obdrží finance ve výši 184,5 milionu euro na různé aktivity od památek, přes vzdělávání až po životní prostředí. Konkrétní zaměření programů a nastavení výzev je předmětem dalšího vyjednávání. Vyhlášení prvních výzev je předpokládáno nejdříve ve druhé polovině roku 2018.

Klíčové oblasti podpory jsou:

výzkum a vzdělávání

životní prostředí a klimatické změny

kultura a lidská práva

Dotovány budou také projekty podporující demokratickou a občanskou společnost, dobré vládnutí, spravedlnost a vnitřní věci, sociální dialog či zdraví. V novém období je též prostor pro velké možnosti bilaterálních projektů. Nově v rámci Norských fondů vznikne program TA ČR na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Program předpokládá bilaterální výzkumné projekty, tj. zapojení české a norské (případně islandské a lichtenštejnské) strany. Bude určen jak pro výzkumné organizace, tak i malé a střední podniky. Celkové výdaje programu jsou stanoveny na 30 milionů EUR. Vyhlášení první výzvy se očekává nejdříve na konci roku 2018.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka