Nezvěstice na Plzeňsku mají novou kanalizaci i čističku

Aktualizováno 14. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

trubky-kanalizace3

Nezvěstice na jižním Plzeňsku dokončily stavbu nové kanalizace a čistírny odpadních vod, která přišla včetně přípojek na zhruba 75 milionů korun. V obci se 1450 obyvateli, vzdálené necelých 20 kilometrů od Plzně, vzrostl za posledních deset let počet obyvatel o stovku. Láká je stále lepší vybavenost, zázemí i rychlé spojení s Plzní.

Za poslední tři roky činily investice 100 milionů korun, řekl ČTK starosta Lukáš Karkoš.

„Uběhl rok zkušebního provozu a vše je zkolaudované, připojilo se 235 nemovitostí,“ uvedl. Na stavbu splaškové kanalizace získala obec evropské dotace 28 milionů korun a pět milionů korun od Plzeňského kraje. Kolem 25 milionů Kč dala obec z našetřených peněz, dále si obec vzala úvěr deset milionů. Bez problémů ho splácí, na účtu má 18 milionů, řekl Karkoš.

Dosud měly Nezvěstice jen společnou dešťovou a splaškovou kanalizaci ze 60. let. Vzniklo osm kilometrů nové kanalizace, která pokrývá 75 procent obce. Na stavbu navážou opravy komunikací. První bude u bytovek směrem k nádraží, kde už je hotovo nové osvětlení a rozvod optických kabelů.

„Zbylou kanalizaci doděláme, připravujeme projekt. Teď ale zahajujeme přístavbu a půdní vestavbu základní a mateřské školy,“ řekl starosta. Na stavbu za 23,5 milionu Kč získala obec 85procentní dotaci od ministerstva školství. Do září 2017 bude mít škola šest nových odborných učeben a modernizovaná kuchyně.

Kromě kanalizace vybudovala obec, která hospodaří s rozpočtem zhruba 25 milionů, před dvěma lety za deset milionů korun sportovní komplex s in-line oválem a hřišti. Letos dokončila za osm milionů generální opravu koupaliště.

Nezvěstice otevřely už v červnu 2009 novou úpravnu vody za sedm milionů korun. Se zprovozněnou kanalizací umožní rozšíření počtu obyvatel na téměř 2000. „V říjnu schválíme nový územní plán a přibudou další soukromé pozemky na určitě 80 nových stavebních parcel,“ uvedl Karkoš. Vlastníci pozemků si vyberou developera.

Do Nezvěstic jezdí vlaky každou hodinu. Připravují se obchvaty obcí v okolí, které by zkrátily dobu jízdy do Plzně na pět minut. V obci se dále začíná připravovat přestupní terminál vlak-autobus a cyklostezka z Plzně-Božkova do Brd.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace