Nezodpovědní vodáci opět zaměstnali záchranáře, tentokrát na Mělnicku

Aktualizováno 10. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

povoden-vysoka hladina

To, že mají během posledních dní na Mělnicku složky Integrovaného záchranného systému plné ruce práce, není třeba zdůrazňovat. O to více překvapí nezodpovědné chování některých jedinců, kteří svým počínáním naprosto zbytečně riskují svoje zdraví a život a přidělávají tak profesionálním záchranářům starosti. Naposledy se museli policisté a hasiči zabývat chováním dvou osob, které v sobotu, po osmnácté hodině, na dvou kajacích pluly po rozvodněné Vltavě, v katastru obce Staré Ouholice. O případu informoval mluvčí policie Václav Tichý. Policisté riskující vodáky ze břehu vyzvali, aby ukončili svoji plavbu a opustili rozvodněnou řeku. I když k výzvě použili speciální vyrozumívací prostředek (megafon), oba kajakáři výzev nedbali a pokračovali v plavbě směrem k obci Lužec nad Vltavou.

Zde jejich hazard ukončili před dvacátou hodinou hasiči na člunu, kteří obě osoby dopravili na břeh, kde si je převzali policisté a převezli na mělnickou služebnu. Následně bylo zjištěno, že se jednalo o šestačtyřice­tiletého muže z Prahy a třiadvacetiletou cizinku.

Muž se hájil tím, že nevěděl, že jsou povodně, neměl ponětí o vyhlášeném nouzovém stavu na řece a výzvy policistů neslyšel. Jeho konání bylo posouzeno jako přestupek proti veřejnému pořádku a věc bude postoupena věcně příslušnému správnímu orgánu k projednání. Jednání cizinky nelze v tomto režimu projednat, proto byla ženě kolegy z cizinecké policie uložena bloková pokuta. U obou přestupců byla provedena dechová zkouška na alkohol a test na užití omamných látek, obojí s negativním výsledkem.

Zdroj: Policie ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině