Nezodpovědní řidiči sněžných skútrů škodí unikátní přírodě Krkonoš

3. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

DSCN0584 sníh a stopy po sběžných skútrech

Strážci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se v současné době zaměřují na dodržování omezení platných pro území národního parku, zejména na dodržování zákazu vstupu do volného terénu v 1. zóně KRNAP a omezení vjezdu vozidel bez platného povolení.

Uvedl to dnes mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný s poznámkou, že strážci parku také kromě dohledu poskytují návštěvníkům informace a v případě nutné potřeby jim mohou poskytnout kvalifikovanou první pomoc. „Od začátku zimní sezony jsme provedli desítky kontrolních akcí a to jak ve  dne, tak i v noci,“ uvedl Jaromír Gebas ze Správy KRNAP. „Prakticky se dá říci, že naši strážci při každé své cestě do terénu hlídají, aby byla pravidla platná pro území KRNAP dodržována. Na hřebenech se snaží předcházet negativním jevům z hlediska ochrany přírody, jako je vstup či vjezd do volného terénu. V okolí zimních středisek pak jde zejména o to, aby do hor vjížděla jen auta, která k tomu mají důvod a tudíž i povolení,“ dodal Gebas.

Časté kontroly vjíždějících i parkujících vozidel provádíme například na silnici vedoucí ze Špindlerova Mlýna k Špindlerově boudě. Jedná se o úzkou horskou silnici, kde špatně odstavené auto může znemožnit průjezd ostatním, v případě nouze i záchranářům či hasičům. Zároveň se jedná o úsek, kde byl v minulosti regulován vjezd závorou na konci města a dnes zákaz prezentuje pouze dopravní značka. Pokud strážci zaregistrují vozidlo bez dokladu, předávají celý případ Policii ČR k dořešení ve správním řízení.

Stále stejný problémem jako v minulých letech jsou výlety řidičů skútrů a nyní nově i terénních čtyřkolek na pásech na území KRNAP. I na ně se zaměřují kontroly strážců národního parku. Arogance především některých mladých řidičů sněžných skútrů není pro naše strážce ničím neobvyklým. Pravidelně se setkávají se slovními útoky a v minulosti jsme již zaznamenali i zranění pracovníka Správy KRNAP v souvislosti s nelegálními jízdami skútrů po horách. Sněžný skútr je v horách užitečný pomocník. Když se z něj stane prostředek zábavy nezodpovědných řidičů, tak je ohrožena nejen unikátní příroda Krkonoš, ale také zdraví návštěvníků hor.

Naše voda, ilustrační foto KRNAP

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině